גמילה מהתמכרויות

זה אולי לא נראה לעין אך מרבית האוכלוסייה סובלת מתמכרות כזו או אחרת. חלקנו מכורים להימורים, אחרים לאלכוהול, עוד אנשים מכורים למאכלים מסוימים, נוספים לא יכולים בלי סיגריות ויש עוד רשימה ארוכה של הרגלים שהיינו מעדיפים להימנע מהם. ברוב המקרים המכורים צריכים את הסיוע והתמיכה מהסביבה ורק בעזרת הצעד הראשון שיבוא מבחוץ הם יוכלו לצאת מהבור שאליו הם נקלעו. עם זאת, המשך התהליך יוכל להיות מוכתר כהצלחה רק אם המכור עצמו ירצה, יתאמץ, ישקיע ויעשה הכל כדי להשאיר את ההתמכרות מאחוריו. אם הסביבה תהיה מושלמת ותעשה הכל כדי להוציא את האדם שעומד מולה מההרגלים שלו אבל האדם המכור לא ישתף פעולה זה פשוט לא יעזור, ההתמכרות תמשיך להיות חלק בלתי נפרד מהחיים של אותו אדם.

להקדים תרופה למכה

טיפול בהתמכרות יכול להיות כמובן טיפול שנועד להוות מעין דרך חדשה עבור המכור אבל במקביל ישנם טיפולים ודרכי טיפול שמונעים את ההתמכרות מלכתחילה. למשל אדם שמחליט להתחיל לעשן סיגריה או שתיים בלבד ביום, על פניו מדובר בכמות מזערית ביחס למכורים אחרים אבל מהר מאוד ההתמכרות הקטנה הזו יכולה להפוך לבעיה הרבה יותר סבוכה ומורכבת. בדיוק לשם כך מומלץ לזהות את הבעיות התמכרויות האלו לפני ולהקדים תרופה למכה, גילוי מוקדם של התמכרות יכול לחסוך למכור הפוטנציאלי הרבה מאוד תקופות קשות והרבה מאוד מצבים שהוא בוודאי לא היה רוצה להגיע אליהם.

למה עלולה לגרום ההתמכרות?

התמכרות היא כמובן מצב גרוע לכולם: למכור עצמו, לסביבה, למשפחה הקרובה, לחברים ולמעשה אף אחד לא מרוויח מההתמכרות הזו (למעט אולי חברות האלכוהול, הסיגריות, ההימורים או כל חברה אחרת שמייצרת חומרים ממכרים). ההתמכרות עלולה להוביל כל אחד מאיתנו לסיטואציות קשות ומורכבות, עלולה לגרום לפגיעה בתפקוד היום יום, פגיעה בעבודה, פגיעה ביכולת לייצר קשרים עם אנשים, פגיעה גופנית שכוללת עלייה במשקל או פגמים אחרים וכמובן גורמת לסבל נפשי עמוק. ההתמכרות פוגעת כאמור לא רק במכור עצמו וכתוצאה מכך עלולה להוביל אפילו למצב שהאנשים הקרובים ביותר מתרחקים ומנתקים איתך כל קשר.

אחת התופעות המורכבות ביותר של מכורים היא תופעת הגירושין. עו”ד גירושין שמכירים את התחום ועוסקים בו שנים ארוכות יכולים להעיד בעצמם שהתמכרות חמורה היא גורם מובהק להיפרדות בין בני זוג וגירושין כמובן לא פוגעים רק בבני הזוג עצמם אלא גם בילדים המשותפים שלהם. עו”ד משפחה וגירושין שמקבל לידיו מקרה גירושין בעקבות התמכרות צריך לגלות יחסי אנוש מסוג אחר, מדובר למעשה במקרה שבו אחד הצדדים פוגע שלא בכוונה גם בעצמו וגם בצד השני ובכך מוביל לתהליך בלתי הפיך שאין ממנו דרך חזרה. עורך דין גירושין בחיפה, בתל אביב או בירושלים לא שונים כאשר זה מגיע למקרים מהסוג הזה, כולם מכירים את התופעה הזו וכולם צריכים לגלות אורך רוח וסבלנות מסוג אחר כאשר הם מקבלים לידיהם תיקים שעוסקים במקרים הללו.