גמילה מסמים

התמכרות לסמים ולאלכוהול הינה בין ההתמכרויות ההרסניות ביותר, הגוררות עימן נזקים פיזיים ונפשיים קיצוניים, בעלי השפעה ארוכת טווח על חיי האדם ועל משפחתו, וכן התנהגויות בעלות יסוד הרס עצמי וסביבתי להן מחיר גבוה. מאחר וההתמכרות לסמים כוללת תלות פיזית ונפשית כאחד, תהליך הגמילה מסמים הינו הדרגתי וכולל מענה לרבדים השונים של דפוסי ההתמכרות.

גמילה מסמים – תסמינים וגמילה


מעגל הקסמים של ההתמכרות מתאפיין בניסיונות חוזרים ונשנים להקל על כאב רגשי או את ההתמודדות עם מציאות קשה באמצעות שימוש בסם, המעניק תחושת הקלה זמנית. כאשר ההשפעה הזמנית חולפת, מתעורר הצורך לשימוש בשנית, ועימו רגשות אשם ובושה, תסכול וכשלון, המלווים את המכור באופן לא מודע. שבירת מעגל הקסמים כרוכה בתהליך גמילה מסמים איטי ועמוק, שהוא הפתרון האמיתי לשינוי הדפוסים הכפייתיים של המכור.

המכור ישוב ויבקש את ההקלה הזמנית שבסם, חשוף למצבים רגישים ותלותיים, ולכן רצוי כי תהליך הגמילה מסמים יתבצע בליווי מלא של אנשי מקצוע, תמיכה מקיפה ותהליך טיפולי מתמשך. מאחר וההתמכרות לסמים נובעת הן מהתלות הפיזית של האדם בחומר והן מדפוסי התנהגות ההולכים ומשתרשים ככל שתקופת השימוש בסם נמשכת וגמילה מסמים המתבססת על הפן הפיזי לבדו אינה ממצה את הצורך בשינוי. לכן, חלק משמעותי מהטיפול כולל השתתפות בדינאמיקה קבוצתית, פעולות לרכישת השליטה בדחף להשתמש בסם, ועוד.

הניסיון מראה כי אלמנט משמעותי ביכולתו של האדם לשוב לחיים תקינים הינו ההשתלבות ההדרגתית במסגרת קהילתית, תעסוקתית וחברתית. במהלך תקופת השימוש, מאבד האדם המכור מיומנויות בסיסיות אלה, ועל כן מרכיב דומיננטי בתהליך גמילה מסמים הינו הפן התפקודי, בו המטופל רוכש מחדש יכולות תפקוד בסיסיות הכוללות השתלבות במסגרת תעסוקתית ורכישת היכולת להפגין אחריות אישית.

במקביל, כולל תהליך הגמילה מסמים טיפול משפחתי, זוגי או אישי התורם לשיקום האמון של המטופל, אמון אשר נפגע והתנוון עוד יותר במהלך תקופת השימוש. השפעות ההתמכרות הינן הרסניות עד קטלניות, הנובעות מגורמים פיזיים מחד ופסיכו- סוציאליים מאידך, להן סיבות רבות: החל בהתמכרות הפיזית לחומר, עבור במרכיבים נפשיים כגון חוסר בשלות וקשיים בדחיית סיפוקים ואיזון רגשי, וכלה בניוון של המיומנויות התפקודיות היומיומיות.

המסגרת הטיפולית של גמילה מסמים כוללת מענה לכל ביטויי ההתמכרות: הפן הנפשי – רגשי, הפן החברתי – תפקודי והפן הפיזי. בתהליך ההדרגתי של גמילה מסמים משתחרר המטופל מהתלות העצומה בסם ובהשפעותיו, תוך רכישת דפוסי התנהגות יציבים, מבוססים ואיתנים, המאפשרים לו לבנות, לעצב ולנהל את חייו מתוך חופש פנימי, אחריות, משמעת עצמית ובגרות רגשית.האם אני מכור/ה לסמים?

 

אנחנו כאן בשבילכם…
מלאו פרטיכם ונשוב בהקדם:
תרום לרטורנו
תרומה באמצעות פייפל
לדרכים נספות לתרום, הקלק כאן.