קהילת הנוער

קהילת הנוער- מיועדת לבני / בנות נוער בין הגילאים 14-18. שמשתמשים בסמים ואלכוהול וכתוצאה מכך נפגעו תחומים מרכזיים בחייהם. הטיפול נמשך כשנה וחצי ומשלב טיפול קבוצתי ופרטני ולימודי בית ספר תיכון. כמו כן ישנם טיפולים משלימים כגון טיפול בעזרת בעלי חיים ובחוות הסוסים, טיפול באמנות, פסיכודרמה ותנועה. הצוות כולל רכז/ת, עו”ס, מחנכת, צוות מדריכים ובת שירות.

ההפניה לטיפול נעשית דרך מחלקת הרווחה ברשויות המקומיות או שירות המבחן.

לאחר הפנייה תיערך ועדת קבלה בנוכחות הנער, הוריו והגורם המפנה לקביעת התאמתו לאחת התכניות הטיפוליות

הטיפול בקהילת הנוער מציע “מרחב פוטנציאלי” המאפשר הכלה, צמיחה, שיקום ושינוי במסגרת שיש בה אהבה, תמיכה וגבולות. המרחב בנוי במספר ממדים: התנהגותי ,חינוכי ,קליני, ,חברתי ומשפחתי. לכול אחד מהממדים מאפיינים ייחודיים שיחד יוצרים סינרגיה ומהווים את תהליך הטיפול, ההחלמה והשיקום. קהילת הנוער פועלת על פי מודל ה”קהילה הטיפולית” המוכר בארץ ובעולם. הקהילה מבוססת על קיום יחידה חברתית אשר חיה חיים שיתופיים ומדגישה את התמיכה ההדדית בין הנגמלים על מנת להימנע משימוש חוזר בסם

הפניה לקהילת הנוער נעשית דרך גורם מפנה (שירות מבחן, רשות מקומית, פקידת סעד וכו’) שמעביר את החומר הטיפולי אודות הנער/נערה לפיקוח של חסות הנוער. המפקח המחוזי מפנה את המועמד/ת לקהילת הנוער ברטורנו ושם נערכת לו/ה ועדת קבלה. לוועדה מוזמנים הנער/ה, ההורים והגורם המפנה. צור קשר עם שוש 02-9998244 שלוה 5.

רקע על קהילת הנוער ברטורנו

בני הנוער מחולקים ל-4 קבוצות שונות כשלכל קבוצה צוות רחב שכולל רכז, עו”ס, מדריכים, מחנכת, בת שרות. קבוצה אחת מתוך הארבע היא קבוצת הנערות שמתנהלת בנפרד מהנערים הן בהפרדה פיזית והן בראייה ובהבנה של צרכים טיפוליים ייחודיים לבנות.

משך הטיפול המלא בקהילת הנוער הוא כ-18 חודשים ויכול להתארך עפ”י צרכי הנער/ה.

קהילת הנוער “רטורנו” הוקמה כחלק מרצף הטיפול הבא לענות על צרכיהם של נערים בעלי דפוסי שימוש אינטנסיבי בחומרים פסיכו אקטיביים. הקהילה מאפשרת ניתוק מאזור מגוריו של הנער או הנערה ומהווה כלי טיפולי ייחודי השם דגש על סוגיית השימוש בחומרים פסיכו אקטיביים.

קהילת הנוער פועלת על פי מודל ה”קהילה הטיפולית” המוכר בארץ ובעולם. הקהילה מבוססת על קיום יחידה חברתית אשר חיה חיים שיתופיים ומדגישה את התמיכה ההדדית בין הנגמלים על מנת להימנע משימוש חוזר בסם. הקהילה הטיפולית מאפשרת לנגמל מרחב מוגן שבו הוא יכול להתנסות ב”חיים כאילו” מתוך נשיאה באחריות, בדרך של ניסוי וטעייה. היא מספקת למטופל חיברות (סוציאליזציה) חיובי, מעמיקה את מודעותו העצמית והחברתית ומעצימה את איכויותיו ותכונותיו החיוביות אשר יסייעו בידו להתמודד עם הצורך בשינוי דפוסי התלות המאפיינים אותו בתחילת התהליך הטיפולי. חייו של המטופל מתנהלים בין כתלי המעון לאורך כל היום והלילה, סדר יומו מוכתב וקפדני, הוא משתתף במגוון הפעילויות המוצעות. חלק משמעותי מושת על מרחב הלמידה הבית ספרי בו הוא נהנה מגישור על פערים לימודיים ארוכי שנים שבסופם יוכל לסיים 12 שנות לימוד ולעבור את בחינות הבגרות.

הטיפול מציע “מרחב פוטנציאלי” המאפשר הכלה, צמיחה ,שיקום ושינוי. הוא בנוי במספר ממדים: התנהגותי – חינוכי – קליני – חברתי – משפחתי. לכול אחד מהם מאפיינים ייחודיים שיחד יוצרים סינרגיה ומהווים את תהליך הטיפול, ההחלמה והשיקום.

שלבי התכנית

במהלך הטיפול הנער מתקדם לפי תכנית שלבים

שלב גוזלים – התאקלמות וקבלת הכללים והמסגרת- כחודש

שלב א’- רכישת כלים מתאימים והולמים להתמודדות עם רגשות – 9 חודשים

שלב ב’- העצמת האחריות האישית והקבוצתית- 4 חודשים

שלב ג’ – עם הפנים חזרה לקהילה – 4 חודשים

קשר עם ההורים והמשפחה

קהילת הנוער “רטורנו” רואה בהורים ובמשפחה נדבך חשוב בעבודה עם בני הנוער וחלק משמעותי בהחלמה ובהצלחה בטיפול. החל משבועיים מכניסת הנער או הנערה לטיפול בני המשפחה מוזמנים לביקורים שבועיים שמלווים על ידי צוותי הטיפול. לאחר כל ביקור נערכת קבוצה להורי הנערים הנמצאים בטיפול. בקבוצה זו זוכים ההורים לתמיכה הדדית, עזרה, הבנה ויישום של תהליכים נדרשים במקביל לטיפול של בנם/ביתם. לעיתים לא רחוקות זהו המקום היחיד בו ההורים יכולים לדבר בגלוי על היותם להורים לנערים משתמשים או מכורים. בשלב מתקדם בטיפול נערכת התערבות משפחתית טיפולית להורים יחד עם בנם/ביתם, כדי ליצור תקשורת נכונה ולבנות מערך משפחתי בריא להמשך הדרך ולאחר הטיפול בקהילה.

אורח חיים דתי

“רטורנו” מאפשר לבני נוער שרגילים או בוחרים באורח חיים דתי לשהות במעון ולהמשיך לנהל חיים של שמירת מצוות. במקום יש בית כנסת, תפילות, מדרשה ואברכים וכמובן שמירת שבת וחגים. הנערים המגיעים לטיפול בקהילת הנוער מחויבים בכיסוי ראש והנערות בלבוש צנוע והולם.

התוצאות

ממוצע ההצלחה של רטורנו הינו גבוה מעל הממוצע העולמי של מרכזי גמילה. הבוגרים שלנו משתלבים בעבודה, בלימודים ובצה”ל.

במחקר שנערך באוניברסיטת בר-אילן בתקופה של שנתיים, נמצא כי הצלחת רטורנו הינה מרשימה ביותר ומתוך 150 בוגרים בין השנים 2002-2007 יותר מ70% חזרו לחיים תקינים.

קבוצת הקלט

קבוצת הקלט היא מסלול קצר-מועד בן שלושה חודשים, המשמש לאבחון, התארגנות וטיפול ראשוני.

מטרת קבוצת הקלט

 • יצירת מרחב המאפשר לנערים התארגנות ראשונית בהתאם לכללים וסדר יום.
 • פיתוח מודעות לקשיים, יכולת לשינוי וקבלת כלים להמשך.
 • יצירת אבחון אינטגרטיבי – מיקוד בנושא השימוש בסמים ואלכוהול וההשפעות על התנהלות ודרך חשיבה. התייחסות לחלקים נוספים באישיות, דפוסי התנהגות והתאמה למסגרת המשך.
 • בניית מוטיבציה להמשך טיפול מותאם.
 • מציאת מסגרת מתאימה עפ”י תוצאות האבחון והשמה.
 • טיפול משלים בתחום הסמים והאלכוהול לנערים במסגרות חינוכיות וטיפוליות.

קהל היעד

 • נערים בגילאי 13-18
 • החומרה והבעייתיות של השימוש בסמים ואלכוהול אינה ברורה.
 • בעלי דפוסי התנהגות חריגים וחוסר יכולת להשתלב במסגרות.
 • נערים בעלי מוטיבציה נמוכה לשינוי ולכניסה לתהליך טיפולי.
 • נערים בשעת משבר, הנובע או מתבטא בשימוש בחומרים משני תודעה.
 • קיים צורך בשלב הכנה לפני כניסה לטיפול ארוך טווח בקהילה טיפולית.

התהליך הטיפולי

 1. התהליך הטיפולי כולל סדר יום מוכתב וקפדני, המשלב לימודים בתכנית היל”ה, קבוצות טיפוליות, תפילות, טיפול פרטני, וטיפולים הבעתיים (בעלי חיים, סוסים, אמנויות), פעילויות וחווייתיות והעשרה.
 2. קבוצת הקלט מלווה ע”י צוות גרעיני רב מקצועי הכולל רכז, עו”ס קבוצה וצוות מדריכים.
 3. התהליך הטיפולי הקצר והאינטנסיבי בנוי בשלבים שבהם מתמודד הנער עם מגוון רחב של מצבים והתנסויות ממרחבי החיים, החל מההשכמה ועד כיבוי אורות. התהליך מתאפיין בהתמודדות מבוקרת מול גבולות פנימיים וחיצוניים, מיומנויות חברתיות, חשיפה לעולם הטיפולי והתערות מול מודלים מיטיבים לחיקוי בתוך קבוצת השווים. רכישה של חוויות הצלחה בתחומים אלו מביאה את הנערים שלנו לשפר את תחושת הערך העצמי שלהם ולסייע להם לפתח מוטיבציה ראשונית להמשך והעמקת הטיפול.

התהליך האבחוני

א. התהליך האבחוני שזור בד בבד עם התהליך הטיפולי. הנער נמצא בקשר וליווי מתמיד של אנשי הצוות למן ימי ההסתגלות הראשונים שלו.

‏ב. מטרת ההיבט האבחוני הוא לזהות קוים מאפיינים המסייעים בהחלטה לגבי המשך ההשמה של הנער לאחר התקופה בקלט. הקריטריונים יהיו מידת האינטנסיביות והתלות בחומרים משני תודעה, והתנהלות בסביבה (הן בקהילה והן במסגרות חוץ ביתיות). אנו נבחן ונזהה מוטיבציה כוחות וחולשות, גורמי סיכון וסיכוי, והצמיחה והעיכוב אצל הנער.

‏ג. במהלך שהותו, הנער עובר שלוש וועדות, בהן מתבצעת הערכה של הנער מנקודות מבט שונות, וכן הזדמנות עבורו להתבוננות על עצמו. מהוועדות הן גם הזדמנות להצבת מטרות ריאליות להמשך ורכישת כלים להשיגן.

‏ד. עבודת הצוות ממוקדת האבחון מתבצעת באופן שוטף לגבי כל נער. מדובר בתהליך אינטגרטיבי של איסוף מידע, עיבוד והצבת מטרות, על מנת לבחון את הכלים והכוחות שברשות הנער בהתמודדות עם מצבים ורגשות מגוונים.

טפסי קבלה

להורדת טופס בקשה לרישום לחץ כאן

נשמח להיות לעזר

לבדיקת התאמה, לשאלות ולפרטים נוספים, מוזמנים ליצור עמנו קשר:

שוש, מזכירת קהילת הנוער 02-9998244 (שלוחה 4); [email protected]

רויטל, רכזת טיפול 052-4478485; [email protected]

ניר, מנהל קהילת הנוער 054-6969409; [email protected]

אנחנו כאן בשבליכם!

[email protected]
טלפון: 029998244
פקס: 029995115

מלאו פרטיכם ונשוב בהקדם:
תרום לרטורנו

תרומה באמצעות פייפל

לדרכים נספות לתרום, הקלק כאן.