קהילת הנוער

קהילת הנוער "רטורנו"

קהילת הנוער "רטורנו" היא מסגרת הפועלת תחת 'חסות הנוער' ומיועדת לנערות ונערים בגילאים 14-18 שנים, שמשתמשים בסמים ואלכוהול וכתוצאה מכך נפגעו תחומים מרכזיים בחייהם. הצביון הדתי של המסגרת מאפשר לאלו שמגיעים מבתים דתיים וחרדיים לשמור על אמונתם וסגנון חייהם.

הטיפול בקהילה הטיפולית לנוער "רטורנו" מציע "מרחב פוטנציאלי" המאפשר הכלה, צמיחה, שיקום ושינוי במסגרת שיש בה אהבה, תמיכה וגבולות. המרחב בנוי במספר ממדים: התנהגותי – חינוכי – קליני – חברתי – משפחתי. לכול אחד מהם מאפיינים ייחודיים שיחד יוצרים סינרגיה ומהווים את תהליך הטיפול, ההחלמה והשיקום.

במהלך הטיפול שאורך כשנה וחצי ומשלב טיפול קבוצתי ופרטני ולימודי בית ספר תיכון, הנערים רוכשים כלים ומענים הולמים לקשיים ולמצוקות שלהם. במקביל מוצאים את הדרכים להעצים את הכוחות והיכולות שלהם.

אורח חיים דתי – "רטורנו" מאפשר לבני נוער שרגילים או בוחרים באורח חיים דתי להמשיך ולנהל אורח חיים של שמירת מצוות. במקום יש בית כנסת, תפילות, מדרשה וכמובן שמירת כשרות מהודרת ושמירת שבת וחגים.

אנו מתייחסים לשימוש בחומרים פסיכואקטיביים כ'מענה' שמשמש מזור לקשיים, למצוקות ולכאב שהנערים נושאים. הן בשל גורמים חיצוניים ואירועי חיים והן מתוך עולמם הפנימי. מכאן הבחירה של כל נער ונערה הם מצומצמים או מאד מוגבלים והיכולת שלהם להתמודד ללא הסמים היא מוגבלת. עם זאת, המזור שמספק הסם הוא יעיל לטווח קצר, לא באמת פותר או מקל על הכאב והמצוקה ויוצר בעיות וקשיים חדשים עקב השימוש והשלכותיו.

הטיפול מאפשר עצירה של ה"פתרון" הלא יעיל ויציאה למסע למציאת מענים הולמים ובריאים למצוקות ללא צורך בשימוש בחומרים שונים. תהליך וטיפול מוצלח מרחיב לנערים את הבחירות שלהם. ומאפשר להם בחירה בין דרכי התמודדות שונות ומגוונות ללא צורך בשימוש בחומרים שונים.

בקהילה הטיפולית לטווח ארוך, הנערים רוכשים כלים ומענים הולמים לקשיים ולמצוקות שלהם ללא שימוש בחומרים פסיכואקטיביים, תוך מציאת דרכים להעצים את הכוחות והיכולות שלהם. משך הטיפול הוא כשנה וחצי תוך שילוב של טיפול קבוצתי ופרטני ולימודי בית ספר תיכון.

קבוצת הנערות זוכה לטיפול 'רגיש מגדר' בשילוב הכלים של הקהילה הטיפולית שעברו ועוברים התאמה ושינוי באופן שהולם נערות צעירות בתהליך טיפולי ושיקומי.

יחידת הקלט היא מסלול קצר-מועד בן שלושה חודשים, המשמש לאבחון, התארגנות וטיפול ראשוני. עם תום תקופת השהות ביחידה, יינתנו המלצות להמשך טיפול ו/או מסגרת מתאימה, כולל חזרה למסגרת המפנה.

 

 

 

 

אנחנו כאן בשבליכם!

noar@retorno.org
yosi@retorno.org
טלפון: 029998244

מלאו פרטיכם ונשוב בהקדם:
תרום לרטורנו

תרומה באמצעות פייפל

לדרכים נספות לתרום, הקלק כאן.